13 marca 2017

Jak znaleźć idealne okulary narciarskie?

okulary narciarskie

Okulary, wbrew przekonaniu wielu osób, nie są po prostu jednym z wielu modnych dodatków, które przeznaczono dla narciarzy. Nie tylko chronią oczy przed śniegiem i wiatrem, ale i stanowią zabezpieczenie przed mechanicznymi zanieczyszczeniami i uderzeniami o niewielkiej sile. Spotkanie z tyczką lub kijkiem innego narciarza nie jest na stoku niczym niezwykłym, a okulary sprawiają, że zdecydowana większość tego rodzaju przygód nie pociąga za sobą żadnych poważniejszych konsekwencji. Okulary w komplecie z kaskiem chronią też przed chłodem, okazuje się przy tym, że robią to w sposób naprawdę skuteczny.

Lista ich zalet jest na tyle długa, że uznanie ich wyboru za decyzję przypadkową wydaje się podejściem wyjątkowo nieodpowiedzialnym. Na co powinniśmy zatem w szczególny sposób uważać decydując się na ich zakup tak, aby nie tylko nie ulegały uszkodzeniu, ale i nie dochodziło w nich do niebezpiecznego zamglenia? Podczas wyboru okularów należy zastanowić się przede wszystkim nad tym, jakie warunki oświetleniowe towarzyszą nam zazwyczaj, gdy jesteśmy na stoku. Nie bez znaczenia wydaje się jednak również wrażliwość naszych oczu, ta bowiem jest zazwyczaj kwestią indywidualną.

Polecamy: Sprzęt narciarski - gazetki promocyjne

Wizjery okularów narciarskich są zazwyczaj zaprojektowane tak, aby realizować określone cele. Mają nie tylko przepuszczać światło, ale również tłumić niebieską składową widma i uwypuklać jego żółtą, czerwoną i pomarańczową cześć zwłaszcza, jeśli warunki świetlne nie są idealne. Należy też pamiętać, że nie ma okularów optymalnych. Okulary narciarskie zwykle są w stanie zmieniać zabarwienie w zależności od tego, jak zmieniają się warunki oświetleniowe, należy mieć jednak świadomość tego, że zazwyczaj odbywa się to dość wolno. Tu dobrym pomysłem może okazać się stosowanie nie jednej, ale dwóch par okularów tak, aby jedne były rozjaśniające, a drugie – neutralne albo nieco ciemniejsze. Co ważne, nie muszą być one wcale szczególnie drogie, wysoka cena nie jest bowiem stuprocentowym gwarantem satysfakcji użytkownika. Co ciekawe, podczas zakupu okularów warto zastanowić się i nad tym, jak bardzo się pocimy.

Może się okazać, że rozwiązanie standardowe wcale nie będzie w naszym przypadku wystarczające i zdecydowanie lepsza okaże się dodatkowa wentylacja. Pamiętajmy jednak, że nawet najbardziej nowoczesne szkła przeciwmgielne nie są w stanie przeciwstawić się prawom fizyki. Jeśli więc wilgotność w niewielkiej przestrzeni przekroczy granicę krytyczną, jej obniżenie będzie wymagało czasu. Wilgoć osiada zresztą także na kasku i czapce, która jest noszona przez narciarza, jeśli więc mamy zwyczaj przesuwania okularów z oczu na kask, musimy się liczyć z tym, że jest to prosty sposób na zamoczenie wyściółki ramki, co zwiększa poziom wilgotności w okularach.

Warto więc pamiętać o tym, że miejsce naszych okularów znajduje się na naszych oczach, mamy bowiem wówczas pewność, że wilgoć nie znajdzie dla siebie miejsca w przestrzeni, jaka znajduje się pomiędzy okularami oraz twarzą. Ważnym czynnikiem jest też kompatybilność, ta musi przy tym występować nie tylko w odniesieniu do naszego kasku, ale i twarzy. Obecnie producenci przywiązują do tego coraz większą wagę, musimy mieć jednak świadomość tego, że nawet zakup okularów i kasku jednego producenta nie da nam gwarancji, że połączenie będzie optymalne. Nie ma takiej pewności również wówczas, gdy jeden fragment wyposażenia jest starszym a drugi nowszy. Niewskazana jest zwłaszcza duża przestrzeń pojawiająca się pomiędzy górną krawędzią naszych okularów oraz kaskiem.