1 listopada 2015

Jak zostać instruktorem narciarstwa?

jak być instruktorem narciarstwaWielu miłośników narciarstwa zastanawia się nad tym, czy nie można byłoby połączyć tego, co przyjemne oraz tego, co pożyteczne i zacząć zarabiać na swojej pasji. Jest to możliwe między innymi wówczas, gdy zdecydujemy się na podjęcie pracy w charakterze instruktora narciarskiego. Warto zatem zadać sobie pytanie o to, jaka droga wiedzie nas do tego celu. W Polsce nie brakuje nie tylko samych kursów, ale również stopni, które można uzyskać po ich ukończeniu, jeśli jednak chcemy mieć pewność, że nasz wysiłek nie zostanie zmarnowany, zdecydujmy się przede wszystkim na uprawnienia państwowe.

szkolenie na instruktora narciarstwaDo niedawna można było uzyskać dzięki nim tytuł Instruktora Sportu ze specjalnością Narciarstwo Zjazdowe oraz tytuł Instruktora Rekreacji Ruchowej, dziś jednak w grę wchodzi jedynie pierwsza z wymienionych możliwości. Sam kurs państwowy składa się z dwóch części. Na pierwszy plan wysuwa się teoria narciarstwa, wykłady obejmują zaś kwestie związane z wysiłkiem fizycznym, żywieniem i przemianą materii. Na tym etapie dowiemy się również, jak powinien wyglądać kurs i w jaki sposób dzielić się posiadanymi przez nas umiejętnościami z jego uczestnikami. Kurs teoretyczny trwa przez 100 godzin i jest zakończony egzaminem. Po zakończeniu egzaminu możemy przystąpić do kolejnego etapu edukacji. Zazwyczaj ma on postać wyjazdu trwającego od 7 do 14 dni.

instruktor narciarstwa szkolenieW czasie jego trwania kursanci doskonalą technikę jazdy na nartach i uczą się, jak poprawnie wykonywać wszystkie ewolucje oraz, jak uczyć tego innych. Zajęcia praktyczne dotyczą też samej organizacji zajęć oraz tych kwestii, które są związane z bezpieczeństwem uczestników kursu. Niekiedy kurs obejmuje również naukę sportową, bywa zaś i tak, że dołącza się do niego zajęcia teoretyczne odnoszące się do narciarstwa sportowego. Wszystkie zajęcia muszą zamknąć się w 76 godzinach zegarowych rozbitych na godziny lekcyjne (72), po ich odbyciu 12 godzin zegarowych przeznacza się zaś na samokształcenie (tworzenie regulaminów, przygotowywanie programów zajęć). Kurs kończy się egzaminem zdawanym przed specjalną komisją.